Sieradzka 11 i Polna 5, 98-260 Burzenin

Informacja dla Rodziców

Drodzy Rodzice,

Jeszcze parę tygodni temu nikt z nas nie przewidywał, że będziemy mierzyć się z sytuacją wojny i wynikającymi z tego faktu problemami. Sytuacja na Ukrainie nie jest obojętna małym i dużym Polakom. Nasze dzieci będą chodzić do szkół z dziećmi, których rodzice pochodzą z regionów zza wschodniej granicy Polski, mają w Ukrainie bliskich, dziadków, wujostwo, kuzynostwo lub przyjaciół. Nasze dzieci słyszą o putinowskiej agresji w telewizji, docierają do nich rozmowy rodziców. W tym całym chaosie mogą zgubić się w domysłach i lękach. Słowa „wojna”, „zagrożenie” padły wielokrotnie w dziesiątkach polskich domów. Ta sytuacja jest silnym emocjonalnym doświadczeniem dla młodych ludzi, którzy mogą nie wiedzieć, jak poradzić sobie z własnymi lękami lub jak okazać współczucie ukraińskim koleżankom i kolegom , którzy będą chodzić do naszej szkoły.
Rodzicu rozmawiaj z dzieckiem:
• Wyjaśnij cel wojny.
• Wstrzymuj się od krwawych opisów scen.
• Zachęć dziecko do działalności charytatywnej, troski o uchodźców z krajów ogarniętych wojną. Naucz je empatii poprzez rozmowę i działanie.
• Unikaj stereotypów i deklarowania jedynych słusznych stron.
• Oglądaj relacje w mediach jedynie ze starszymi dziećmi i nastolatkami.
• Poszukaj analogii historycznych i rozmawiaj z dzieckiem o konsekwencjach wojny dla świata i najbliższego wam regionu.
• Monitoruj stan emocjonalny swojego dziecka.
• Bądź blisko.
https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/
Nasza szkoła jest miejscem przyjaznym dla wszystkich uczniów i każdy potrzebujący będzie mógł skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Monika Zawodnik